Zoo Ostrava je jednou z nejvýznamnějších zoologických zahrad v Česku, kde se snoubí příroda na dosah s unikátními zvířaty a botanickým parkem. Druhá největší zoo v zemi, rozkládající se na 100 hektarech Velkého ostravského lesa, hostí téměř 4000 zvířat a je známá svým zaměřením na ochranu druhů. Jaká vzácná zvířata zde můžete spatřit? Od lemurů madagaskarských po slony indické – pojďme objevit exotickou faunu a úspěchy v chovu zvířat, které dělají z Ostravy výjimečné místo pro milovníky přírody.
Lemury madagaskarští – klenot Ostravy
Jedním z nejvzácnějších pokladů zoo ostrava jsou lemury madagaskarští. Mezi nimi vynikají druhy, které jinde v Česku nenajdete, například lemur kata (Lemur catta) nebo vzácný lemur vari (Varecia variegata). Tyto primáty, pocházející z Madagaskaru, jsou ohroženy vyhynutím kvůli úbytku lesů. V Ostravě mají prostorné výběhy, jako je expozice Lemří ráj, kde je můžete pozorovat zblízka. Chov zvířat těchto lemurů je součástí projektů ex situ, které pomáhají zachovat jejich populaci.
Sloni indičtí a historický úspěch
Další hvězdou jsou sloni indičtí (Elephas maximus), kteří mají v zoo moderní pavilon. Ostrava se zapsala do historie jako první zoo v Česku a na Slovensku, kde se narodilo slůně v zajetí – slonici Vishesh v roce 2007. Tento úspěch podtrhuje odbornost v chovu zvířat a péči o ohrožené druhy. Sloni přitahují návštěvníky svou majestátností a jsou symbolem zdejšího úsilí o ochranu druhů.
Nosorožci a pandy červené
Mezi vzácná zvířata patří i nosorožec indický (Rhinoceros unicornis), jehož populace v přírodě klesá kvůli lovu a úbytku stanovišť. V zoo ostrava mají nosorožci prostorný výběh, který napodobuje jejich přirozené prostředí. Dalším unikátem jsou pandy červené (Ailurus fulgens), malí „medvídci“ z Himálají, kteří jsou ohroženi ztrátou lesů. Jejich expozice v zoo je malým královstvím, kde se cítí jako doma, a návštěvníci je mohou obdivovat při jejich akrobatických kouscích.
Gibbons a tonkinské opice
Zoo ostrava je také domovem vzácných primátů, jako jsou giboni – konkrétně gibon zlatolící (Nomascus gabriellae), jehož chrám Vadtha ni je posledním útočištěm těchto ohrožených tvorů. Zoo podporuje jejich ochranu i v přírodě prostřednictvím projektů ex situ. Dalším unikátem je tonkinská opice (Rhinopithecus avunculus), jeden z 25 nejohroženějších primátů světa. Ostrava se podílí na jejich záchraně ve spolupráci s vietnamskými organizacemi, což podtrhuje její roli v globální ochraně druhů.
Exotická fauna v pavilonech
Pavilon Papua představuje exotickou faunu z Nové Guineje – vzácné želvy, ryby a plazy, které jsou v přírodě ohroženy ničením tropických systémů. Tanganyika zase ukrývá noční africká zvířata, jako je daman stromový, příbuzný slonům, nebo mohutné hrochy, jejichž evropskou knihu chovu zoo spravuje. Tyto expozice ukazují rozmanitost vzácných zvířat a jejich potřeby, které zoo respektuje.
Botanický park a podpora biodiverzity
Kromě zvířat je botanický park s třemi stezkami o délce 6 km nedílnou součástí zoo ostrava. Roste zde 450 druhů divokých rostlin a 190 let staré stromy, což vytváří přirozené prostředí pro zvířata i návštěvníky. Zoo se zaměřuje na biodiverzitu – instaluje ptačí budky, jezírka pro obojživelníky a louky pro motýly, čímž podporuje i místní přírodu.
Proč navštívit Zoo Ostrava?
Zoo ostrava není jen místem pro zábavu, ale i pro vzdělání a relaxaci. Díky přírodě na dosah můžete obdivovat vzácná zvířata, jako jsou lemury madagaskarští, sloni indičtí nebo pandy červené, a zároveň se dozvědět o jejich ochraně. Projekty ex situ a péče o exotickou faunu dělají z této zoo lídra v chovu zvířat. Navíc spojení s botanickým parkem nabízí jedinečný zážitek pro všechny věkové kategorie.
Zoologická zahrada v Ostravě je domovem pro desítky ohrožených druhů, které jinde jen tak neuvidíte. Ať už vás lákají primáti, sloni, nebo tropická fauna, zoo ostrava vás překvapí svou rozmanitostí a odhodláním chránit přírodu. Přijďte objevit vzácná zvířata a podpořte jejich záchranu – každý krok v této zoo je krokem k lepší budoucnosti pro ohrožené druhy!
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.